Złoto i srebro, najstarsze inwestycje świata

Złoto i srebro, najstarsze inwestycje świata

Jeszcze kilkanaście lat temu, kiedy światowe rynki wydawały się w miarę stabilne, kwestia inwestowania była znacznie prostsza niż obecnie. Do wyboru pozostawały tradycyjne lokaty bankowe, obligacje skarbowe i korporacyjne, fundusze inwestycyjne, akcje spółek giełdowych. Światowy kryzys finansowy, który wybuchł w 2008 roku, spowodował nie tylko gwałtowne perturbacje w krótkim okresie, ale i długofalowe skutki odczuwane do dzisiaj. Obligacje i lokaty przestały przynosić znaczące zyski, zachwiane giełdy nie mogą wrócić do dawnej równowagi.

W takiej sytuacji nie może dziwić fakt, że coraz więcej osób zaczyna interesować się lokowaniem pieniędzy w różnego rodzaju surowce, w tym przede wszystkim w złoto i w srebro. Złoto, cenione dla swojej wartości od tysięcy lat, nie podlega inflacji, nie niesie ze sobą ryzyka niewypłacalności czy bankructwa, jest swego rodzaju walutą akceptowaną w każdym zakątku świata. Jest najbardziej bezpiecznym instrumentem inwestycyjnym, zwłaszcza w niepewnych czasach, odpornym na zawirowania polityczne, kryzysy ekonomiczne, nawet wojny. Mało tego, ponieważ zasoby złota są ograniczone, a popyt na nie stale rośnie, jego wartość realna systematycznie idzie w górę. Podobnie rzecz się ma ze srebrem.

Inwestować w złoto możemy dwojako, albo kupując je fizycznie, albo nabywać certyfikaty na złoto, to jest papiery wartościowe stanowiące tytuł własności określonej ilości złotego kruszcu lub złotych monet. Decydując się na fizyczny zakup złota lub srebra musimy jeszcze określić rodzaj produktu, do wyboru mamy bowiem sztabki, monety, wreszcie biżuterię. Jeśli finanse na to pozwalają, warto zainwestować i w złote sztabki, i w srebrne monety lub na odwrót – srebrne sztabki i złote monety. Ogólnie rzecz biorąc monety bulionowe są lepsze w przypadku mniejszych inwestycji, sztabki zaś są opłacalne w przypadku dużych zakupów.

Zaleca się natomiast dużą ostrożność w traktowaniu biżuterii jako lokaty kapitału z uwagi na jej unikalność i trudności ze zbyciem w krótkim czasie. Złoto i srebro w postaci kruszcu lub monet to najprostszy, bezpieczny i ceniony od tysięcy lat sposób gromadzenia kapitału.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *