Złote sztabki czy biżuteria?

Złote sztabki czy biżuteria?

Złoto od dawien dawna budzi powszechny zachwyt i pożądanie, rozpala ludzką wyobraźnię, a niekiedy prowadzi nawet do zbrodni. Jego kosmiczne pochodzenie, z gwiazd neutronowych i meteorytów, barwa i fascynujący połysk, a także własności plastyczne powodują, że dla większości ludzi ten metal jest nie tylko świetną inwestycją finansową, ale także, a może przede wszystkim, wytworem o walorach estetycznych, zwłaszcza w przypadku złotej biżuterii.

Jeśli jednak spojrzymy na złoto wyłącznie chłodnym okiem inwestora, okaże się, że nawet najpiękniejsza, wykonana przez artystę jubilera biżuteria, musi ustąpić jako lokata kapitału przed złotymi sztabkami czy monetami. Wyjąwszy wytrawnych kolekcjonerów, zwykły śmiertelnik nie ma raczej szans na sprzedaż pięknego pierścionka czy naszyjnika inaczej niż po cenie zawartego w nich kruszcu, zwłaszcza w sytuacji nagłej, w krótkim czasie. Unikalny charakter, mistrzostwo wykonania, wreszcie wartość sentymentalna, nie będą miały w tej sytuacji żadnego znaczenia. Zachowajmy zatem biżuterię oraz inne wyroby ze złota dla naszej przyjemności, a pieniądze ulokujmy raczej w złotych monetach lub złotych sztabkach.

Wśród osób inwestujących w złoto największą popularnością cieszą się monety bulionowe i markowe sztabki. Jeśli zamierzamy systematycznie dokonywać zakupów za stosunkowo niewielkie kwoty, warto regularnie kupować niewielkie nominały. Na przykład można kupić małe sztabki już o wadze 1 grama. Jeśli natomiast chcemy przeznaczyć na zakup większą sumę pieniędzy, lepiej jest wybrać sztabki o większej wadze, z reguły do 1 kilograma, ponieważ w przypadku złota o większej gramaturze marża jest niższa. Zdaniem specjalistów najbardziej optymalny zakup to sztabki o wadze od 5 gram do 1 uncji, czyli 31,1 grama.

Nie ulega wątpliwości, że inwestowanie w szlachetne kruszce jest opłacalne, szczególnie w dłuższej perspektywie. Dlatego warto część oszczędności lokować w złoto, sztabki lub monety, w ostateczności w biżuterię, ale raczej standardową niż unikalną. Złote sztabki z całą pewnością sprzedamy jednak w razie potrzeby łatwiej i korzystniej niż jakikolwiek złoty wyrób.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *