Sztabki i monety

Sztabki i monety

Wszyscy wiemy, jak wygląda sztabka złota, chociaż jeśli chodzi o jej wielkość, to ta obecna w powszechnych wyobrażeniach ma niewiele wspólnego z rzeczywistymi, funkcjonującymi aktualnie w obiegu złotymi sztabkami. Ulokowane w bankach, będące przedmiotem handlu na światowych giełdach sztabki złota utrwalone w naszej wyobraźni, to tzw. Good Delivery Bars ważące 400 uncji i kosztujące niemal 2 mln złotych. Większości klientów oferowane są na szczęście znacznie mniejsze, zazwyczaj o wadze od kilku do kilkudziesięciu gramów, wielkości paznokcia czy czekoladki.

Na polskim rynku mamy obecnie spory wybór złota i srebra w tej postaci, w różnorodnych gramaturach, dostępnego u renomowanych dilerów i z odpowiednimi akredytacjami. Wybór wiarygodnego i rzetelnego dilera jest o tyle ważny, że nierzadko możemy się natknąć na podróbki. Każda złota czy srebrna sztabka ma oznaczoną wagę i próbę, a w przypadku złota indywidualny numer seryjny. Zaletą sztabek jest to, że są one tańsze od monet i mają dużą płynność, co w praktyce oznacza, że są łatwiejsze do sprzedania. Złote sztabki czy srebrne sztabki mogą jednak sprawiać kłopot w kwestii ich przechowywania, jeśli mamy ich nieco więcej, oraz budzić wątpliwości co do ich wiarygodności, jeśli nabyte zostały od niesprawdzonego sprzedawcy.

Dlatego mimo iż nieco droższe, coraz większe uznanie zdobywają tzw. monety bulionowe, czyli złote monety i srebrne monety, masowo bite na cele inwestycyjne. Ich wartość, w odróżnieniu od monet kolekcjonerskich czy generalnie numizmatów, jest ściśle związana z aktualną ceną danego kruszcu. Są łatwe do sprawdzenia i trudniejsze do podrobienia. Mają napis określający rodzaj kruszcu, z jakiego zostały wykonane, wagę i próbę. Są łatwe do przechowywania, a w przypadku tych najpopularniejszych nietrudne do zbycia. Srebrne i złote monety bulionowe to optymalne rozwiązanie dla osób, które chcą ulokować niezbyt duże pieniądze w metalach szlachetnych nie nastręczając sobie przy tym dodatkowych kłopotów, chociażby w postaci ryzyka zakupu falsyfikatu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *