W jaki sposób zainwestować w srebro?

W jaki sposób zainwestować w srebro?

Klika lat temu złote sztabki i monety stały się bardzo popularną metodą na lokowanie prywatnego kapitału. Za trend ten odpowiedzialne były rosnące ceny złota oraz niewielkie ryzyko straty zainwestowanych środków. Dziś na scenę wkracza również niepozorne, ale mające duży potencjał inwestycyjny srebro. Choć w powszechnym postrzeganiu nadal jeszcze uznawane jest za metal szlachetny niższej kategorii, może być dobrą alternatywą dla zakupu popularnego złota czy platyny. Jak inwestować w srebro?

Rosnące zapotrzebowanie na srebro w wielu dziedzinach przemysłu, a co za tym idzie – jego coraz wyższe ceny, to główne powody, dla których w sensie inwestycyjnym kruszec ten staje się poważną konkurencją dla innych metali szlachetnych. Jeśli ostatecznie zdecydujemy się na zakup srebra, pierwszym krokiem będzie wybór metody inwestowania. Możliwości jest kilka, począwszy od srebrnych monet i sztabek, poprzez fundusze inwestycyjne i tzw. produkty strukturyzowane, aż po akcje firm specjalizujących się w produkcji przedmiotów ze srebra.

Osobom, które poszukują jak najprostszego, jak najbardziej przystępnego i najbezpieczniejszego sposobu na inwestowanie w srebro, odradza się samodzielny zakup akcji czy też korzystanie z funduszy inwestycyjnych i funduszy ETF. Rynek papierów wartościowych jest dość skomplikowany, ponadto tego typu lokaty zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem (np. bankructwo instytucji, spadek notowań, błędy analityczne, globalny kryzys gospodarczy, wojna). Niewątpliwie są to instrumenty skierowane do osób przynajmniej w pewnym stopniu obeznanych w tematyce rynku papierów wartościowych. Dużo lepszą opcją dla laika szukającego trwałego i pewnego zabezpieczenia finansowego jest natomiast zakup srebra w fizycznej formie, przy czym srebrne sztabki i monety do inwestycyjnych celów nadają się najlepiej.

Warto zauważyć, iż srebrne monety dostępne są w formie kolekcjonerskiej i bulionowej. Jeśli nie zależy nam na wartości kolekcjonerskiej, a tylko inwestycyjnej, rekomendowana jest ta druga opcja. Wartość monet bulionowych (lokacyjnych) zawsze wynosi dokładnie tyle, ile kurs surowca, z którego są zrobione. Natomiast wartość monet kolekcjonerskich bywa zmienna, może na przykład zależeć od roku wydania, kolekcji, stanu utrzymania, etc. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na srebrne sztabki czy monety, czy może na obie te opcje, pamiętajmy, aby zawsze przeprowadzać transakcje tylko z zaufanymi, rzetelnymi partnerami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *